На платформата за краткосрочно отдаване под наем „Еърбиенби“ (Airbnb) се появи обявява за състезание в гладиаторски игри, съобщи АНСА. Тя бе пусната от Луций (главният герой от филма „Гладиатор 2“) и ще се състои на 27 ноември в Колизеума в Рим.
В Самоков бе открито 11-ото издание на националния фестивал на любителските театри.
„Театралното изкуство има своята публика, и то немалка. Нашата публика ще има възможността да види над 20 любителски състава“, каза пред журналисти преди официалното откриване Стоян Пашов, председател на читалище – паметник „Отец Паисий - 1859“, което е и организатор.
Според него понякога любителите актьори полагат повече усилия, отколкото професионалистите и се получава много приятно за гледане.
По време на откриването Пашов посочи, че всички, които са дошли за фестивала, ще могат да опознаят и града и това е също едно от положителните неща на събитието. Той пожела успех на всички и каза, че колкото по-трудна бъде работата на журито, толкова по- успешен е фестивалът.
В приветствието си кметът на община Самоков инж. А
Александра Георгиева от Бургас е носител на голямата награда в 23-то издание на Международния конкурс "Речни ноти", който завърши в град Тутракан. Призът й беше връчен от председателя на журито, композитора Хайгашод Агасян, съобщиха организаторите.
Тази година в проявата участваха над 100 млади изпълнители от цялата страна, Полша, Румъния и Казахстан. "Гран При Джуниър" спечели Анна Ниазиева от Шумен.
За първи път в историята на Международния конкурс „Речни ноти” имаше и "жури под прикритие", което наблюдава всички участници не само по време на изпълненията, но и извън конкурсната програма. Това са менторът по актьорско майсторство Мартин Кърнолски и младата изпълнителка Жаклин Костадинова. Те обявиха резултата от тайното наблюдение и наградиха Стефан Павлов от Варна - за артистичност, Виктория Асенова от София - за добро сърце и Елена Панайотова от Русе - з
Да свирим музика е нашето оръжие, каза пред АФП диригентът на оркестъра на Националната опера на Украйна Микола Дядюра, който е във Франция за концерт. В оркестъра има няколко войници, които не са напускали Украйна от началото на войната през 2022 г.
"Някои от нашите музиканти напуснаха страната, други воюват, балетист и технически сътрудник загинаха на фронта, но повечето останаха в Киев и театърът е пълен, културата е необходима по време на война", каза 63-годишният Дядюра в Каен, Северозападна Франция.
Той и съпругата му Ивана, която е цигуларка в оркестъра, не са мислили да напускат страната след началото на войната. "Трябваше да останем", казват те.
Повече от 60 музиканти, някои от които са воювали на фронта, са на турнето, в което изпълняват творби на Бетовен, Дворжак, Гершуин, Бизе, Форе и на украинския композитор Лисенко в Каен. Автобусът, с който пътув
Идеята на документалния филм "Зависим" на Столичната община е децата никога да не посягат към наркотиците, заяви в интервю Надежда Бачева, заместник-кмет по социални дейности и интеграция на хора с увреждания.
Филмът "Зависим"
Филмът "Зависим" е част от мащабна кампания на Столичната община, която има за цел да стартира диалог за превенцията и подкрепата на младите хора във връзка с един от най-големите проблеми на нашето съвремие - наркотичната зависимост и нейните последствия. Има идея филмът да бъде подарен на Министерството на образованието и науката (МОН) и те да го разпространяват, каза Бачева.
Кампанията е под патронажа на кмета на София Васил Терзиев и е ръководена от зам.-кмета Надежда Бачева. Темата е изключително актуална и това ни провокира да заснемем филма и да стартираме голяма информационна кампания, както и кампания за превенци
Изложба, с картини от проведения край силистренското село Ветрен национален пленер по изобразително изкуство "Творецът и природата" бе открита в художествената галерия в Силистра.
Представени са творби на 8 художници. Всеки от тях по традиция ще подари по една своя творба на Силистренската община.
„По време на пленера творците използваха различни техники на рисуване - пастели, молив, креда, наблегна се на рисуването с маслени бои. Много са красотите на крайдунавското село Ветрен и може би най-добрият начин те да бъдат разкрити и показани, е чрез творбите на художниците. Затова дружеството на художниците и Община Силистра наложиха като традиция провеждането на пленера. Подобни събития са подходящи и за начинаещи художници, и за творци с богат рисувателен опит. Разбира се, темите са много и те не се изчерпват само и единствено с природните красота“, каз
Обявата започва така: „Аве! И така, искате ли да влезете в ролята на гладиатор? Ако вярвате, че притежавате нужната смелост, нека да отворим вратите на легендарния Колизеум в Рим, за да изпитате границите на вашата сила и чест. Там, под тъмнината на нощта, ще определим кой е роден за победа и кой за поражение“.
Гладиаторското преживяване е безплатно и всеки който иска може да се тръгне по стъпките на Ръсел Кроу, който изигра през 2000 година генерал Максим Децим Меридий.
„Ще усетите прилива на адреналин, пясъка между пръстите си и тежестта на бронята си. Ще чуете отминалото ехо на древните гладиатори в катакомбите на Колизеума и звъна на стомана на арената. Ще се превърнете в гладиатор“, се казва в обявата.
Тези, които искат да участват, трябва първо да кандидатстват. След това от платформата ще изберат кои да се състезават. Така участниците ще получат гладиаторски костюми. Те ще се съберат в Колизеума, ще преминат през древните тунели на подземието на амфитеатъра и накрая ще имат възможността да се сражават на гладиаторската арена.
„Тренирайте в изкуството на гладиаторските битки и изпробвайте силите си, докато се изправяте един срещу друг. Съдията ще определи съдбата ви. Вкусете сладостта на славата и се присъедините към редиците на великите гладиатори от незапомнени времена“, завършва обявата на „Еърбиенби“.
Експерти по изкуство са установили, че картина, приписвана на известния немски пейзажист-романтик Каспар Давид Фридрих от колекцията на музей в Дрезден, е дело на друг художник, съобщи ДПА.
Технически експерти са прегледали внимателно картини на Фридрих в Държавната художествена колекция в Дрезден (Staatliche Kunstsammlungen Dresden - SKD). Това се случва непосредствено преди голяма изложба, посветена на 250-годишнината от рождението на известния художник през 1774 г., която се открива утре в Дрезден.
„Сега вече разполагаме само с 13 картини“, заяви кураторът Холгер Биркхолц на събитие, представящо новата изложба.
Фридрих е роден в град Грайфсвалд на брега на Балтийско море, но като млад се установява в Дрезден и прекарва там остатъка от живота си. Голяма част от най-известните му творби са създадени, докато живее в града.
Според п
Японският пианист Масахико Сато идва за първия си концерт в София.
Събитието е на 23 октомври в зала „Сингълс“ на НДК и е част от „Аларма пънк джаз“, съобщават организаторите.
По думите им месечната програма на концертната поредица през октомври е с акцент „Азия“.
Масахико Сато е роден през в 1941 г. в район Сумида, Токио. Той излиза на професионалната сцена като пианист още на 17-годишна възраст. През 1959 г. е вече част от групата на барабаниста Джордж Кавагучи, заедно със саксофонистите Садао Уатанебе и Акира Миядзауа. Завършва университета „Кейо“ и през 60-те заминава за колежа „Бъркли“.
В края на десетилетието се завръща в Япония и записва първия си авторски албум - Palladium (1969), заедно с барабаниста Масахико Тогаши (1940-2007). Още на следващата година излиза и албумът му
Почти всички големи имена на джаза започват своето формиране като музиканти първо през класиката, много малко са изключенията. Това каза пианистът Людмил Ангелов, който заедно с „Ансамбъл 5/4 танго“ ще участва в Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец тази вечер.
„Класиката е в основата на всичко. Няма начин как без класика да се случват нещата. Аз бях доста близък с Милчо Левиев, светла му памет. Той винаги казваше: „Няма джаз, няма рок, няма поп, няма класика. Има добра и добре направена музика“. Това е важното“, посочи Ангелов.
В рамките на концерта в Боровец тази вечер „Ансамбъл 5/4 танго“ ще представи „Сюита за ангела“ от Астор Пиацола. Тя се състои от няколко части, в която се разказва историята на един ангел, като музиката е писана за театрална постановка, разказа Людмил Ангелов. Интересната игра на думи и ситуация е, че ангелът не е някой друг
Младежка филхармония „София“ при Национално музикално училище „Любомир Пипков“ – София с диригент Славил Димитров ще представи концерт тази вечер в Плевен като част от програмата на 32-рото издание на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“. За това съобщават от Плевенската филхармония.
Солисти ще бъдат Александра Либензон – виолончело, Никол Самарева – арфа, Леа Тодорова – сопран, Любомир Шарков – тенор, Виктор Василев – пиано, Дара Карагьозова – цигулка, Павел Копев – виола, Макс Стоянов – цугтромбон, Димитър Димитров – кларинет, Алекс Стойнев – саксофон и Цветелина Занкова – валдхорна.
В програмата са включени: Концерт за виолончело и оркестър, първа част от Йохан Кристиан Бах; „Бароково фламенко“ от Дебора Хенсън-Конант
Конкурсът за документални филми на „Синелибри“ е посветени на изтъкнати творци.
Акцент тази година е документалният филм „Избери Ървин“, посветен на иконичния шотландски писател, публицист и режисьор Ървин Уелш, съобщават от екипа на фестивала.
Авторът на „Трейнспотинг“ пристига в София по покана на организаторите, заедно с Иън Джефрис, който е режисьор на филма.
Официалната премиера в тяхно присъствие е на 16 октомври в кино „Люмиер“, а литературната среща с автограф е предвидена за 17 октомври.
В рамките на събитието ще се присъедини и българската актриса Анжела Недялкова, изиграла роля в „Трейнспотинг 2“ на режисьора Дани Бойл.
На 12 октомври в памет на актьора, режисьор и театрален педагог